Print

Patria dodá minometné systémy NEMO společnosti Swede Ship Marine AB pro švédské obojživelné síly

26.5.2023Švédsko posiluje své obranné schopnosti na moři osmi novými minometnými plavidly. Tato plavidla budou vybavena námořním věžovým systémem Patria NEMO Navy ráže 120 mm.

Patria dodává svůj minometný systém švédským ozbrojeným silám poprvé jako subdodavatel společnosti Swede Ship Marine AB. Obojživelné jednotky ve Stockholmu a Göteborgu budou mít brzy k dispozici osm plavidel, která mohou poskytovat dělostřeleckou podporu z moře.

Plavidla objednala vyzbrojovací agentura FMV (Försvarets materielverk) u společnosti Swede Ship Marine AB. Kromě toho Patria také dodá své minometné systémy NEMO pro výcvikové účely.

Patria NEMO Navy je lehký a kompaktní systém, ideální pro použití v rychle se pohybujících námořních flotilách a mechanizovaných flotilách. Věž lze integrovat do různých platforem, včetně obrněného vozidla Patria 6x6, které si již švédské ozbrojené síly u společnosti Patria objednaly. Tato kombinace bude vystavena při oslavách 500 let švédské armády 27. května 2023 ve stockholmském Gärdetu.

"Společně se společností Swede Ship Marine AB jsme vyvinuli nejlepší možné řešení pro švédské obojživelné jednotky. Je to další příklad švédsko-finské spolupráce a zároveň potvrzuje jedinečné postavení minometného systému NEMO společnosti Patria nejen na severském trhu, ale i v celosvětovém měřítku," říká Mats Warstedt, ředitel obchodu pro skandinávskou oblast společnosti Patria.

Patria NEMO Navy

Japonsko vybralo vozidlo Patria AMVXP 8x8 jako nový kolový obrněný transportér (WAPC) pro japonské pozemní síly sebeobrany

9.12.2022

Japonské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Patria AMVXP 8x8 byla vybrána pro Japonské pozemní síly sebeobrany jako jejich budoucí vozidlo kolového obrněného transportéru 8x8 v rámci programu WAPC (Wheeled Armored Personnel Carrier). Součástí výběru je licence na výrobu vozidel v Japonsku, přičemž zajištění dodávek a servisu v Japonsku představuje solidní přínos pro místní ekonomiku. Vozidla Patria AMVXP 8x8 nahradí vozidla Type-96 8x8 Armored Personnel Carrier, která jsou v současné době ve službě japonských pozemních sil.

"Výběr vozidel Patria AMVXP 8x8 a náš osvědčený licenční model je skvělým důkazem schopnosti společnosti Patria dodávat nejnovější technologie a umožnit lokální zabezpečení dodávek. Patria AMVXP 8x8 úspěšně prokázala své vynikající výkony i mobilitu a ochranu v různých misích krizového řízení a Japonsko bude devátou uživatelskou zemí rodiny vozidel Patria AMV. Patria má v mnoha zemích špičkové zkušenosti s licencováním a spoluprací s místním průmyslem a k tomu se zavázala i v Japonsku. Japonské síly pozemní sebeobrany obdrží nejmodernější a vysoce výkonná vozidla AMVXP 8x8 japonské výroby, která budou v příštích dekádách podporovat kritické operace," říká Janne Räkköläinen, senior viceprezident společnosti Patria pro globální trh.

Patria pracuje pro program WAPC od roku 2018 a na podporu svých aktivit v Japonsku založila také místní dceřinou společnost Patria Japan Ltd., která se zabývá výrobou a dodávkami vozidel pro Japonsko. Dalším krokem v programu jsou licenční jednání, která budou zahájena okamžitě. Patria má velmi silné zkušenosti s poskytováním služeb a špičkových technologických systémů, které se úspěšně zapojují do místního průmyslu a zajišťují místní bezpečnost dodávek. Patria vnímá výběr systému Patria AMVXP 8x8 jako velkou příležitost k dalšímu rozvoji spolupráce v Japonsku prostřednictvím nových služeb a řešení a k navázání dlouhodobých strategických partnerství s Japonskem a jeho průmyslem.

 

Slovensko a Finsko podepsaly s firmou Patria dohodu o vozidlech Patria AMVxp 8x8

30.8.2022Slovensko a Finsko s firmou Patria podepsaly komplexní mezivládní dohodu (G2G) o nákupu 76 bojových obrněných vozidel (BVP) od firmy Patria.

V rámci slovenského programu BOV 8x8 přispěje Patria k rozvoji místního strojírenského a obranného průmyslu předáním technických zkušeností a inovací špičkových obrněných modulárních vozidel. Geograficky průmyslová spolupráce široce pokrývá Slovensko. Program vytvoří přínosy v oblasti vzdělávání a pracovní místa, která zajistí práci na desítky let, včetně služeb životního cyklu, které přijdou po skončení projektu.

"Patria je hrdá na to, že může slovenským pozemním silám poskytnout nejmodernější řešení pro hrotová bojová vozidla. Vedli jsme intenzivní a produktivní jednání se slovenským ministerstvem obrany a slovenským průmyslem. Společně se společnostmi Konštrukta Defence, EVPU a CSM a dalšími místními firmami jsme vytvořili dlouhodobé řešení, které Slovensku poskytuje udržitelnou bezpečnost dodávek. Navíc tato dohoda poskytuje Slovensku možnost pokračovat v pořizování variant vozidel a související podpoře služeb celého životního cyklu v rámci jedné smlouvy," uvádí Jukka Holkeri, výkonný viceprezident globální divize společnosti Patria.

V březnu 2022 slovenské ministerstvo obrany vybralo Finsko a společnost Patria AMVxp 8x8 jako vítěze tendru na program BOV 8x8. Patria AMVxp 8x8 se po testech systému a vyhodnocení studie proveditelnosti umístila na prvním místě. Koncem března slovenská vláda oznámila souhlas slovenského ministerstva obrany se zahájením jednání o smlouvě s Finskem a společností Patria. Dohodnutý nákup se skládá ze 76 bojových obrněných vozidel, a to ve třech variantách.

 

Vylepšené vlastnosti minometného systému Patria Nemo

12.1.2021

Schopnost přímé i nepřímé palby za pohybu

Patria Nemo je díky svým špičkovým vlastnostem světovým lídrem současného trhu minometných systémů. Patria nedávno dokončila kvalifikaci schopnosti přímé i nepřímé palby za pohybu na pozemních systémech. Tato výjimečná nová vlastnost vojákům umožňuje neustálý pohyb během palby, díky čemuž se nestanou snadným cílem protibaterijní palby. Díky schopnosti palby za pohybu je vyhledání cíle, zamíření a samotná střelba výrazně rychlejší a efektivnější bez nutnosti přerušit palbu. Patria Nemo se tak stává skutečně přelomovým prvkem na současném bojišti.

Patria Nemo je věžový, lehký a dálkově ovládaný minometný systém ráže 120 mm, schopný přímé i nepřímé palby, s vysokou úrovní mobility, přesnosti a ochrany posádky. Jednou z vlastností, která minometný systém Patria Nemo činí mimořádně vyspělým, je schopnost střílet za pohybu. „Společnost Patria původně vyvinula schopnost palby za pohybu pro verzi Patria Nemo Navy před několika lety, ale vzhledem ke stále náročnějším požadavkům zákazníků a nárokům moderního bojiště firma vývoj posunula o krok dále,“ vysvětluje Kari Reunamäki, viceprezident divize zbraňových systémů.

Minometný systém Patria Nemo o hmotnosti 1 900 kg disponuje odměrem 360 stupňů a náměrem hlavní zbraně od -3 do 85 stupňů. V závislosti na platformě dokáže vozidlo vybavené systémem Patria Nemo pojmout 50 až 60 nábojů 120 mm munice.

Systém Patria Nemo lze využít na souši i na moři, je schopen operovat za pohybu, a to vždy při zachování vysoké úrovně palebné síly a ochrany posádky. Umožňuje tak plně využít potenciál moderních minometných systémů.

Odkaz na související video: https://youtu.be/oO2m2Pu5eOA

Videos