
Patria on saanut päätökseen ILIAS Solutionsin yrityskaupan

Patria ilmoitti 29. tammikuuta 2025 ostavansa belgialaisen puolustusalan digitaalisen ohjelmistoalustan tarjoajan ILIAS Solutionsin. Kauppa on saanut vaadittavat viranomaishyväksynnät ja yrityskauppa on saatu päätökseen. Osapuolet eivät julkista kauppahintaa.
”Kauppa on meille strateginen virstanpylväs ja merkittävä askel kohti Patrian tavoittelemaa johtoasemaa puolustusjärjestelmien digitalisaatiossa. ILIAS Solutionsin siirryttyä osaksi Patria-konsernia, voimme toimittaa asiakkaillemme nopeammin tietoa päätöksenteon tueksi, parempaa näkyvyyttä kalustoon sekä älykkäämpiä ylläpitoratkaisuja”, sanoo Patrian Sustainment Solutions -liiketoiminta-alueen johtaja Pekka Ruutu.
ILIAS Solutionsin ohjelmistoalusta tullaan integroimaan Patrian OPTIME-palvelukonseptiin. Tämä vahvistaa palvelun digitaalisuutta ja tarjoaa parasta saatavilla olevaa tukea elinkaaren hallintaan sekä huippuluokan analytiikkakyvykkyyttä.
”Patria ja ILIAS Solutions ovat yhdessä erittäin vahvoja. On innostavaa nähdä, kuinka helposti ja tuloksekkaasti tiimit tekevät yhdessä töitä. Näemme kalustojen optimaalisen suorituskyvyn varmistamisessa merkittävää kasvupotentiaalia sekä Euroopan markkinoilla että globaalisti”, sanoo ILIAS Solutionsin toimitusjohtaja Jean-Pierre Wildschut.
ILIAS Solutionsin liiketoiminta siirtyy osaksi Patriaa 1.9.2025. ILIAS Solutions yrityksenä ja ILIAS-ohjelmistoperhe ovat tunnettuja ja arvostettuja brändejä markkina-alueellaan ja säilyttävät siksi omat brändinsä toistaiseksi. ILIAS Solutionsilla on toimipisteet Belgiassa, Alankomaissa, Tanskassa, Yhdysvalloissa ja Australiassa.
Mediatiedustelut ja lisätietoja:
Sirje Ahvenlampi-Hyvönen, Patrian viestintäjohtaja, puh. +358 50 557 3822, [email protected]
Patria OPTIME -palvelukonsepti: www.patriagroup.com/products-and-services/sustainment-solutions/patria-optime
Patria on kansainvälinen puolustusteollisuus- ja teknologiayhtiö, jolla on yli 100 vuoden kokemus alalta. Patrian huippuluokan osaajien ja Protected Mobility, Defence and Weapon Systems ja Sustainment Solutions -liiketoiminta-alueiden avulla varmistamme asiakkaillemme luotettavan toiminnan ja olemme kumppanina kriittisissä toiminnoissa maalla, merellä ja ilmassa - kun kaiken on pakko toimia. Patrialla on toimipisteitä Suomen lisäksi Ruotsissa, Norjassa, Belgiassa, Alankomaissa, Saksassa, Latviassa ja Japanissa.
Patrian omistavat Suomen valtio (50,1 %) ja norjalainen Kongsberg Defence & Aerospace AS (49,9 %). Patria omistaa 50 % Nammosta, ja yhdessä nämä kolme yritystä muodostavat johtavan pohjoismaisen puolustuskumppanuuden.
www.patriagroup.com
ILIAS Solutions tarjoaa puolustussektorin tarpeisiin käyttövalmiita, kaupallisia ohjelmistoratkaisuja perustuen yli kolmen vuosikymmenen asiantuntemukseen. ILIAS Defense Platform auttaa organisoimaan resurssien toimituksen, varaston, ylläpidon, koulutuksen, käyttöönoton ja operaatiot maalla, merellä ja ilmassa. Lisäksi tämä IT- ja sotilasasiantuntijoiden kehittämä 5. sukupolven ohjelmistoalusta tarjoaa sotavoimien komentajille monipuoliset työkalut kaluston hallintaan, prosessien toteuttamiseen ja tietoon perustuvaan päätöksentekoon. ILIAS on integroitavissa saumattomasti olemassa oleviin järjestelmiin, mikä auttaa minimoimaan toiminnan häiriöt ja välttämään räätälöityjen ratkaisujen kehityksen puolustussektorin perustarpeisiin.
www.ilias-solutions.com