Print

Patria ve zkratce 

Patria je mezinárodním poskytovatelem služeb v oblasti obrany, bezpečnosti a podpory životního cyklu letecké techniky, výcviku pilotů a technologických řešení. Patria poskytuje svým zákazníkům z oblasti letectví a vojenství dostupnost vybavení, neustálý rozvoj výkonnosti a vybrané produkty a služby v oblasti zpravodajství, sledování a systémů řízení. Skupinu Patria tvoří mateřská společnost Patria Oyj a její dceřiné společnosti. 

Patria má několik poboček včetně Finska, Švédska, Norska, Belgie, Estonska, Nizozemska a Španělska. Čistý obrat v roce 2021 činil 547,7 milionu eur a Patria zaměstnává více než 3 000 odborníků.

Patria je vlastněna finským státem (50,1 %) a norskou společností Kongsberg Defence & Aerospace AS (49,9 %). Patria vlastní 50 % norské společnosti Nammo a společně tyto tři společnosti tvoří přední severské obranné partnerství.

Společnosti s majoritním vlastnictvím Patria a přidružené společnosti

Millog Oy je strategickým partnerem finských obranných sil a poskytuje finské armádě a námořnictvu podporu životního cyklu obranného materiálu za všech podmínek připravenosti. Úkoly společnosti Millog zahrnují údržbu a služby pro platformy a systémy související s neobrněnými a obrněnými vozidly, elektronické systémy, a také modifikace a instalace.

Milworks OÜ nabízí služby údržby, oprav a revizí (MRO) obrněných a neobrněných vozidel a dalšího vojenského vybavení na několika místech v Estonsku. Společnost dlouhodobě spolupracuje s estonskými obrannými silami a od roku 2014 poskytuje služby správy životního cyklu estonského vozového parku obrněných vozidel Patria XA-180 a XA-188. Akcionáři společnosti Milworks jsou Patria Oyj (60,0 %) a SEBE AS (součást Mootor Grupp) (40,0 %).

Nammo AS je jedním z předních světových dodavatelů munice a raketových motorů pro vojenské i civilní zákazníky. Společnost má 2400 zaměstnanců ve více než 30 závodech a kancelářích ve 13 zemích. 

Společnost Nammo byla založena v roce 1998 na základě fúze částí tří významných severských obranných společností souvisejících s municí: Celsius AB, Patria Oyj a Raufoss ASA. Akcionáři společnosti Nammo jsou norská vláda zastoupená norským ministerstvem obchodu, průmyslu a rybolovu (50 %) a společnost Patria Oyj (50 %).

Kongsberg Aviation Maintenance Services, společnost, za kterou stojí Kongsberg a Patria, provádí pokročilou údržbu, opravy a modifikace letadel, vrtulníků, komponentů a polního vybavení pro norské ozbrojené síly a další vojenské a civilní organizace. Mezi priority společnosti patří údržba motorů pro letouny F-35 a pro nové norské pátrací a záchranné vrtulníky AW101. 

Společnost Kongsberg Aviation Maintenance Services má hlavní provozní základnu v Kjelleru a provozní jednotku na letecké stanici Rygge v Norsku. Akcionáři společnosti Kongsberg Aviation Maintenance Services jsou Kongsberg Defence & Aerospace AS (50,1 %) a Patria Oyj (49,9 %).