17.6.2026
Kansainvälinen kysyntä Patria Nemo -kranaatinheitinjärjestelmiä kohtaan on vahvassa kasvussa. Myös ilmavalvontaa täydentävä Patria MUSCL-passiivitutka herättää kiinnostusta. Patria tunnetaan kansainvälisillä markkinoilla etenkin panssaroiduista pyöräajoneuvoistaan, mutta niiden vanavedessä myös kiinnostus muihin suomalaisyhtiön tuotteisiin ja ratkaisuihin kasvaa.

Teksti: Matti Remes
Kuvat: Patria

Patrian Defence and Weapon Systems -liiketoiminta-alueen johtaja Mikko Leino kertoo, että asejärjestelmissä keihäänkärkituote on Patria NEMO -kranaatinheitinjärjestelmä.

Kyse on panssaroituun ajoneuvoon tai tela-alustalle integroitava kranaatinheitinjärjestelmä, joka nostaa heittimen liikkuvuuden, tulivoiman ja suojauksen uudelle tasolle.

– Keskeinen kilpailuvaltti on, että Patria NEMO pystyy ampumaan tarkasti myös liikkeessä olevasta ajoneuvosta. Vastaavaa ominaisuutta ei löydy kilpailijoilta, Leino toteaa.

Jatkuvassa liikkeessä oleva ajoneuvo tekee Patria NEMO:sta vaikeasti tavoitettavan kohteen viholliselle.

Keskeinen kilpailuvaltti on, että Patria NEMO pystyy ampumaan tarkasti myös liikkeessä olevasta ajoneuvosta.

– Ukrainan sota on osoittanut, että pitkään samassa asemassa toimiminen on tullut tiensä päähän. Patria NEMO tarjoaa liikkuvaa tulitukea, ja monessa maassa on tunnistettu tarve tällaiselle nopeasti liikuteltavalle epäsuoralle tulelle.

Modulaarisuutta eri käyttötarpeisiin

Tähän mennessä suurin tilaus Patria NEMO -järjestelmistä on tullut Saksalta osana 876 Patria 6x6 -ajoneuvon hankintaa optioineen. 

Patria NEMO technical specifictions

Kesäkuussa Patria julkistaa puolustusalan kansainvälisillä Eurosatory-messuilla Pariisissa prototyypin, jossa NEMO-kranaatinheitinjärjestelmä on integroitu uuteen Patria TRACKX -tela-ajoneuvoon. Leinon mukaan kokonaisuus on yhdistelmä tehokasta liikkuvuutta ja tulivoimaa. 

– Uskon prototyypin herättävän kiinnostusta, sillä siinä yhdistyvät suorituskykyinen ajoneuvo ja tehokas asejärjestelmä.  Erityisen hyvä Patria TRACKX on maastossa, jossa on muuten hankala liikkua.

Heitinjärjestelmä myös merialusten tarpeisiin 

Patria NEMO:sta on myös Navy-versio, joka sopii erinomaisesti nopeasti liikkuvien merialusten sovelluksiin. Muun muassa Ruotsi on tilannut Patria NEMO -järjestelmät kahdeksaan amfibio-joukkojen käyttämään kranaatinheitinalukseen.

Lisäksi Patrian valikoimaan kuuluu Patria NEMO Container, jossa kranaatinheitinjärjestelmä on integroitu merikonttiin. Sen keskeinen vahvuus on helppo ja nopea liikuteltavuus.  

– Konttiratkaisu toimii hyvin aluksen kannella, mutta sen pystyy tarvittaessa siirtämään myös maalle, sanoo Patrian Defence & Weapons Systems -liiketoiminta-alueen operatiivinen johtaja Hannu Jokinen.

Mikko Leinon mukaan myös uusi Patria TREMOS -kranaatinheitinjärjestelmä on herättänyt kansainvälistä kiinnostusta. Patrian kehittämän rekyylivaimennusteknologian ansiosta Patria TREMOS voidaan integroida erityyppisiin alustoihin. Heitin voidaan asentaa esimerkiksi modulaariseen joustolavettiin ja edelleen maastokuorma-autoon.

Patria NEMO pystyy ampumaan tarkasti myös liikkeessä olevasta ajoneuvosta.

Mikko Leino sanoo, että Patria TREMOS -järjestelmä on kestävä ja kustannustehokas tapa parantaa perinteisen heittimen liikkuvuutta ja tarkkuutta.

– Arvioimme, että myös tällaiselle ratkaisulle on kasvavia tarpeita lähitulevaisuudessa. Keskusteluja tästä on jo käynnissä useammankin maan kanssa. 

Patria MUSCL
Patria MUSCL -passiivinen tutka on viholliselle näkymätön ja havaitsee myös pienimmät ja matalalla lentävät kohteet, kuten droonit.

Patrian passiivitutka kerää kiinnostusta

Asejärjestelmien ohella Patrian Defence and Weapon Systems -liiketoiminta-alue vastaa elektronisista tiedustelu- ja valvontajärjestelmistä sekä drooneista.

Mikko Leino kertoo, että elektronisen tiedustelun järjestelmissä etenkin ilmavalvontaa parantava passiivitutkajärjestelmä Patria MUSCL on herättänyt kasvavaa kansainvälistä kiinnostusta.

Patrian kehittämällä ratkaisulla pystytään kattamaan tehokkaasti perinteisten tutkajärjestelmien katvealueita. Viholliselle näkymätön passiivitutka havaitsee myös pienet ja matalalla lentävät kohteet.

Patria MUSCL on esimerkiksi droonien havaitsemiseen erittäin hyvä järjestelmä, Leino huomauttaa. 

Yksittäisten tuotteiden ohella Patria pystyy tarjoamaan suorituskykyisiä kokonaisratkaisuja.

Patria valmis tuotantokapasiteetin kasvattamiseen

Yksittäisten tuotteiden ohella Defence and Weapons -liiketoiminta-alue pystyy tarjoamaan suorituskykyisiä kokonaisratkaisuja. Asiakkaan ei tarvitse rakentaa tarvitsemiaan suorituskykyjä eri palasista, kun esimerkiksi kohteen tunnistaminen ja siihen vaikuttaminen esimerkiksi epäsuoran tulen keinoin sisältyvät Patrian tarjoamaan kokonaisuuteen.

Patrian signaali- ja passiivitutkajärjestelmien avulla saadaan reaaliaikainen ja kattava tilannekuva, jota voidaan hyödyntää välittömästi esimerkiksi epäsuoran tulen johtamisessa tai panssaroitujen ajoneuvojen operoinnissa.

Tätä täydentävät Patrian droonijärjestelmät, jotka voidaan tuoda esimerkiksi osaksi epäsuoran tulen ammunnanhallintajärjestelmiä tai ajoneuvojen suojausta.

Hannu Jokinen kertoo, että Defence and Weapons -liiketoiminta-alueella valmistaudutaan tuotteiden kysynnän kasvuun uudistamalla tuotantoprosesseja ja lisäämällä tuotantokapasiteettia.

– Käytännössä se tarkoittaa lisää tuotannollisia investointeja ja uusien työntekijöiden palkkaamista. Patrian omien kyvykkyyksien kehittämisen ohella myös alihankkijoista ja muista kumppaneista koostuvalla verkostolla on tärkeä rooli kasvussa, Jokinen korostaa.

What did you like about the article?